Nedre Dalälven får medel ur Alsbo Äggs Östersjöfond, 14 oktober 2025
Sedan 2014 har Alsbo Ägg i Krylbo skänkt 25 öre per såld Östersjöförpackning till sin egen fond, som stöttar initiativ för en friskare och mer hållbar Östersjö. Det är nu sjunde året i rad som vi får ta del av detta fina stöd.
– Vi vill göra något, inte bara se på, säger Sören och Britt-Mari Rabb, grundare av Alsbo Ägg utanför Krylbo. Vi vet att Östersjöns ekosystem mår dåligt och vill bidra på vårt sätt. Vatten är liv, och en räddad miljö är en förutsättning för kommande generationer.
– Vi på Alsbo Ägg arbetar för ett resurssnålt och miljövänligt framtagande av ägg, hela vägen från producent till konsument. Rent vatten blir med automatik en hjärtesak för oss.
– Återigen blir jag rörd över att vi får dessa medel ur Alsbo Äggs Östersjöfond, säger Lotta Heimersson, VD för Nedre Dalälven. Vi har länge arbetat med vatten- och fiskefrågor, och just nu händer det mycket kring älvens utveckling. Det finns också stora behov av att uppmärksamma situationen i våra vatten – och i Östersjön. Med stödet från fonden planerar vi en lärande insats för barn och unga om livet i våra vatten. Precis som Sören och Britt-Mari säger är det här en framtidsfråga – och den framtiden börjar nu.
Vill du veta mer om vårt arbete för hållbara vattenmiljöer?
Här kan du läsa mer om några av våra pågående projekt:
Levande vatten för hållbara vattenmiljöer
Ett brett projekt där vi vill väcka engagemang och samverkan kring vattenfrågor – ekologiskt, socialt och ekonomiskt.
https://www.nedredalalven.se/sv/organisation/vad-vi-goer/projekt/projekt-levande-vatten
Supported by Nature
Tillsammans med åtta andra biosfärområden runt Östersjön skapar vi 17 lärplatser för naturbaserade lösningar. Hos oss handlar det bland annat om att restaurera lekbottnar utanför Säter och Skutskär samt att återskapa en våtmark i centrala Hedemora – alltid med ett lärande perspektiv för framtiden.
https://www.nedredalalven.se/sv/organisation/vad-vi-goer/projekt/projekt-supported-by-nature
Här kan du läsa mer om Alsbo Äggs miljöarbete och satsningen på Östersjöfonden.
https://alsboagg.se/ostersjofonden/